top of page

פרק 10 בהסכת מונגש-בטקסט: "הנפש נצבעת בגווני המחשבה"פרק 10 הסכת אומנות החיים

שלום וברוכים הבאים להסכת על אומנות החיים- פילוסופיה מעשית מבוססת על הפילוסופיה הסטואית.

תודה לבית אריאלה על אפשרות השימוש באולפן שלהם. שמי ברק קידר.

אני עוסק בייעוץ פילוסופי, לומד ומתרגל פילוסופיה סטואית.

אתם מוזמנים לאתר שלי stoaisrael.com וכן לדף הפייסבוק של אומנות החיים-פילוסופיה מעשית, שם יש פוסטים מעניינים.

היום אלווה אתכם לתוך ציטוט שאולי יסייע לכם ולו במעט בנבכי החיים.

היום מתוך מחשבות לעצמי של מרקוס אורליוס. ספר 3


"כשם שאִזמלי הרופאים ושאר מכשיריהם נמצאים תמיד בהישג ידם, כדי שיוכלו להעניק טיפול רפואי במקרי חרום, כך שמור־נא אתה את עקרונותיך מוכנים, למען תכיר ענייני אלוה ואנוש, וכך תפעל בכל עניין, אף בפעוט ביותר, מתוך מודעות לקשר ההדוק בין השניים. הן לא תצלח דרכך בשום עניין אנושי אלא אם כן תייחסנו לעניין אלוה ולהפך".


הנה עצה שמתייחסת בדיוק למה שאני מנסה לעשות עם הפודקאסט הזה. בפרק הראשון ציינתי שאני מציע להאזין מעט בכל יום ובכל להנכיח במודעות את התפיסה. כך גם מרקוס הזכיר לעצמו להזכיר לעצמו, בכל פעם שצריך, מה באמת חשוב ואיך לחשוב על זה. כשהוא מתייחס ל"אלוהי" זה יכול להתפרש באותה מידה כ"טבעי" בעגה הסטואית. כי אצל הסטואים, האלוהי הוא חלק מן המציאות ולא מעל לה. הכלי עובד, בשתי התפיסות התיאולוגיות.

ספר 5 כותב לעצמו מרקוס:

"(16) כטיב הגיגיך החוזרים ונשנים כך יהיה טיב רוחך; הלא הנפש נצבעת בגוני המחשבה. צבע אותה אפוא ברצף מחשבות כגון אלה: היכן שאפשר לחיות, שם גם אפשר לחיות טוב; ניתן לחיות בארמון, ועל כן ניתן גם לחיות טוב בארמון. זאת ועוד, כל דבר נוצר עבור מטרה כלשהי ועל כן נוטה אל המטרה שלשמה נוצר. הוא נוטה אל מה שאוצר בחובו את ייעודו. מקום הייעוד הוא אף מקום התועלת והטוב לכל דבר ודבר. אם כן, שותפות ואחווה טובות הן עבור ברייה תבונית. הלא הוכח מני קדם כי נוצרנו למען האחווה; או שמא לא היה זה ברור דיו, כי כל הנחוּת נוצר למען הנעלה ממנו, ואילו כל הנעלה נוצר למען רעהו. מי שנשמת חיים באפם נעלים מכל שאינם חיים; אך היצורים התבוניים נעלים מאלה אשר חיים הם ותו לא"


הציטוט הזה קצת יותר מורכב, אבל מבוסס על אותו עיקרון של הציטוט הקודם. ניהול המחשבות ותחזוק הכלים השכליים שיש לנו לנהל את עצמנו. מתגנבת לראש מחשבה לא טובה, כגון רכילות על אחר, שיפוטיות וביקורת כלפי אחר. תחושה שלילית כלפי מישהו, אם מיד ננקה את המחשבות מכל אלו, נשמור אותן חיוביות. אם נסכים כמו שטוען בצדק מרקוס כי בני האדם הם חיות חברתיות שחיות אחת למען השניה ונבין שזה הייעוד שלנו בחיים אז נשמור על מחשבות נקיות משליליות וכמו שהוא כתב נפשנו נצבעת בצבעי מחשבתינו. ככה נשמור את רוחנו טובה. יש ציטוט שמיוחס לאלינור רזוולט שאנשים קטנים מדברים על אנשים אחרים. אנשים בינוניים מדברים על אירועים ואנשים גדולים מדברים על רעיונות. אז מבלי להיכנס לדירוג האנשים, אני למשל נמנע מלהקשיב לרכילות ונמנע מלהגיד משהו שלילי על אדם אחר. חשוב לי שהרוח שלי תהיה טובה בעקבות כך שאשמור על מחשבות טובות.

אז תודה שהאזנתם. תודה לבית אריאלה. בפרק הבא נדון בציטוט נוסף ונדון בתרגול נוסף.
54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page