top of page
Man in Car

מה תתן לי פילוסופיה סטואית?

לאחר שעברתם טסט וקיבלתם רישיון נהיגה, נהגתם בזהירות עם ריכוז מקסימלי. לעיתים אף בלי מוזיקה וביקשתם מהנוסעים איתכם לא להפריע לכם בריכוז. שמתם לב לכל פרט בכביש, נהגים אחרים, הולכי רגל, תמרורים, בורות בכביש והייעד אליו אתם נוסעים, אותו למדתם בקפידה לפני היציאה לדרך.

עכשיו דמיינו שאתם נוהגים ברכב, אתכם ברכב חברה נעימה ומתנהלת שיחה ערה, מעניינת ומהנה. הנהיגה זורמת לכם, אתם באופן אוטומטי מתמודדים עם הסביבה מבלי שהדבר יטריד את הנהתכם מהנסיעה. נהגים אחרים לא מפריעים לכם, הדרך פתוחה לפניכם, הדרך ידועה לכם מראש ואתם אפילו לא חושבים על איך להגיע לאן שאתם צריכים, כי אתם על טייס אוטומטי ממש. אפילו אין לכם צורך בתוכנת ניווט. מזג האויר נעים והנסיעה אורכת זמן לא מורגש בכלל. כלום לא מעכב אתכם ואתם אפילו לא חורגים מכללי החוק.

עכשיו דמיינו שהחיים ככלל נהוגים על ידכם באופן דומה.

הפילוסופיה הסטואית מאפשרת לכם אושר ורווחה נפשית בכמה תחומי חיים שאפרט במקצת להלן.

רגשות

הפילוסופיה הסטואית מטפחת רגשות חיוביים, אהבה והנאה לצד טיפוח חוש צדק ועזרה לזולת. זאת בזכות ניהול חוויות באופן שרגשות שליליים מנוהלים ולא מנהלים את החיים. הפילוסופיה הסטואית מקבלת שכעס ופחד, לעיתים מתעוררים גם אצל האדם החכם ביותר. אך עם זאת היא מלמדת תרגול וטיפוח חשיבה שמקדמת רגשות חיוביים על פני התנהלות על בסיס הרגשות השליליים שלעיתים מתעוררים. יהיו כאלו שיחתכו אותנו בכביש וזה אך טבעי שזה יבהיל אותנו וירגיז. אבל הבחירה שלנו אם נתקוף חזרה מבלי לחשוב או שנבחר להתנהל בחוכמה.

הפילוסופיה הסטואית מלמדת אותנו איך להנות מהחיים מבלי להפוך להדוניסטים. מבלי שההנאה בחיים תשתלט ותנהל אותנו.   

אתיקה

המשמעות המילולית של "אתיקה" ביוון העתיקה, היה נוהג או מנהג. בעברית נהוג לתרגם אתיקה כתורת המידות. הסטואיות היא פילוסופיה של ערכים, סגולות ומידות. היא מלמדת כיצד להתנהל בעולם לפי סט ערכים מובנה התקף לכל היבט בחיינו.

אנשים רבים מבולבלים ומתקשים להתמודד עם אתגרים בחיים. לעיתים אפילו עם ראיית מציאות לוקה שמביאה אותם לכדי קשיים. הסטואיות עושה סדר בחיים עד לרמת של בהירות לגבי מה שטוב ומה רע בחיים.

עמידות, מנהיגות ומקצועיות

רבים ממתרגלי הפילוסופיה הסטואית הגיעו להישגים משמעותיים בחיים. נשים וגברים כאחד {הסטואים האמינו בצדק כי נשים שוות לגברים ביכולתן הפילוסופית וכך גם כל מגדר, דת וגזע}. אבות האומה האמריקאית, התנהלו עם ספרי הסטואיקנים באמתחתם כמדריכים. נלסון מנדלה הושפע רבות ממרקוס אורליוס והפך מטרוריסט כלוא למנהיג נערץ. הפילוסופיה הסטואית עזרה לג'יימס סטוקדייל, שבוי במלחמת וייטנאם. כיום יש פרדוקס הקרוי על שמו. סטוקדיל ציין שהאופטימיים בין השבויים נשברו נוכח הקשיים והסבל הנוראי. סטוקדייל התמודד בהדרכת הסטואיים על הקשיים והסבל תוך שמירה על חוסנו הנפשי בשל היכולת לראות את המציאות נכוחה. ספורטאים שתרגלו פילוסופיה סטואית התנהלו בעמידות נוכח אתגרים. בעולם יש מורים לפילוסופיה סטואית שמלמדים בבתי כלא את האסירים וחווים הצלחה במניעת חזרה של אסירים לעולם הפשע. יש שמלמדים בעלי מקצוע מתחום הרפואה המתמודדים עם פציינטים ועומסי מערכת. אפילו אנשי מכירות ושירות ייהנו מבידול ממתחריהם זאת מאחר והתנהלות אתית ניכרת ומזמינה מוניטין טוב.

My Approach

לסיכום

פילוסופיה סטואית היא עקבית ובעלת בהירות שהולמת את המציאות שאנו חווים. המתרגלים אותה מוצאים שהיא נכנסת לכל פינה בחייהם ומעניקה שלווה גם אם כתוצר לוואי. יש שבחרו רק לקחת את התרגול הרוחני שבה כסוג של life hacks . יש שממש לומדים אותה וכמו התמדה בדיאטה וכושר, מתעוררים יום אחד עם תחושה של אושר ותוצאות שמפתיעות...

הנסיעה שהיא החיים, יכולה להיות חוויה מהנה, מעשירה וערכית. בסופה נוכל לומר, היו לי חיים ראויים ומאושרים.

bottom of page